LTEN
INK IDSUSIPAŽ(INK) JUD(INK) SMEGENISĮSIDARB(INK)INK KLIENTAI

2013 Birželio 12
Facebook kuriama iliuzija

Jeigu dar nesusidūrėte su tuo jausmu, kad FB kontroliuoja Jūsų aplinką, tai nebuvote pakankamai atidus arba įtarus. Mažiau žinantiems pasakysime, kad FB naudoja Edgerank įrankį, kuris ant Jūsų FB sienos rodo ne viską, o tik dalį pranešimų – tų žmonių, kuriuos Jūs dažniau „laikinate“ ar dažniau paskaitote ir t.t. Susidomėjusieji galės apie Edgerank paskaityti nuorodoje, kurią apačioje įdėjome.  

Tačiau mes kalbame apie iliuziją. Tarkim, jeigu Jūs esate vidutines pajamas uždirbantis komunikacijos žmogus, vadinasi didžioji dalis Jūsų draugų bus iš komunikacijos-žiniasklaidos sferos, nes tai yra Jūsų aplinka. Tačiau taip pat neabejotinai bus draugų iš kitų sferų, kurie taip pat „postina“. Deja, Jūsų didžiausia dėmesio sritis, natūralu, yra komunikacija (nes iš to „duoną valgote“), todėl ilgainiui ant Jūsų sienos neliks įrašų iš kitų sričių. Ir tada Jūs patirsite iliuziją, kad visi tik ir kalba apie komunikaciją, žiniasklaidą ir t.t. Susidarys įspūdis, kad visa Lietuva (visi žmonės) tik ir diskutuoja apie naujausią reklamos kampaniją ar politikų šou Seime. Ir kam rūpi „pieno primilžis“ ar „agurkų rauginimo receptai“? 

FB galima suprasti. Jeigu jo tinklo dalyvis turi tarkim 200 draugų (kas yra labai įprasta) ir visi jie bent kartą per dieną kažką tinkle parašytų, dalyvis turėtų daug vargo viską skaitydamas, juolab, gautų labai daug šlamšto (neįdomios informacijos ar tiesiog spamo). 

Tačiau iš kitos pusės, žiūrint plačiau, pasitelkdamas Edgerank FB pradeda kontroliuoti turinį ir manipuliuoti tinklo nariais. Tai ne tik pradeda FB atitolinti nuo socialinės žiniasklaidos pagrindinės minties – platformos savininkas tik sukuria vietą bendravimui, o viską daro patys platformos nariai be niekieno įsikišimo. Edgerank nors ir automatizuotai, tačiau iš esmės veikia senosios, klasikinės žiniasklaidos principais, kur redakcija, žurnalistas sprendžia, ką žmonės turi skaityti, klausyti ar  matyti.

Žiūrint labai kritiškai FB ne tik kuria iliuziją, bet ir cenzūruoja. Žinoma, galima cenzūrą apeiti, daugiau dėmesio skiriant kitų, Edgerank stumiamų žemyn, draugų įrašams, tačiau toks kelias praktiškai neįmanomas dėl pernelyg didelio informacijos kiekio.

Tad palinkėjimas šiems metams – nepasiduokite FB iliuzijai.

 

Sveiki! Siekdami tobulinti šią svetainę, pasiūlyti Jums pritaikytas ir geresnes paslaugas, mes naudojame slapukus. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau, patvirtinate savo sutikimą su slapukų įrašymu. Sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami slapukus. Daugiau apie slapukus ir jų atsisakymą skaitykite mūsų Privatumo politikoje.